Кава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кава
Starr 070515-7054 Piper methysticum.jpg
Листови на Piper methysticum
Научна класификација [ у ]
Царство: Plantae
клад: Angiospermae
клад: Magnoliidae
Ред: Piperales
Семејство: Piperaceae
Род: Piper
Вид: Кава
Биномен назив
Piper methysticum
G.Forst.

Кава или кава-кава (Piper methysticum) е растение кое потекнува од Западниот Пацифик.[1]

Името кава(-кава) доаѓа од тонганскиот и маркискиот јазик, со значење „горчлив“.[1]

Корењата од растението се користат за производство на пијалак кој има седативни, анестетични, еуфориантни, и ентеогенични особини. Кавата се конзумира низ разните култури во Полинезија, вклучувајќи ги Хаваи, Вануату, Меланезија и некои делови на Микронезија за нејзините седативни ефекти. Нејзините активни компоненти се нарекуваат кавалактони.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Kava“. Merriam–Webster Online Dictionary. 2018.
  2. Wang, J; Qu, W; Bittenbender, H. C; Li, Q. X (2013). „Kavalactone content and chemotype of kava beverages prepared from roots and rhizomes of Isa and Mahakea varieties and extraction efficiency of kavalactones using different solvents“. Journal of Food Science and Technology. 52 (2): 1164–1169. doi:10.1007/s13197-013-1047-2. PMC 4325077. PMID 25694734.