КК Спартак Санкт Петербург

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Спартак Санкт Петербург
Податотека:KK Spartak Sankt Petersburg.png
Основан1935 година
Распаднат2014 година
МестоСанкт Петербург, Русија
Бои на клубот         
Мрежно местоbc-spartak.ru

КК Спартак Санкт Петербург ( англиски: BC Spartak Saint Petersburg) е поранешен руски кошаркарски клуб од Санкт Петербург.

Податотека:Датотека:KK Spartak Sankt Petersburg.png
Лого на КК Спартак Санкт Петербург

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални[уреди | уреди извор]

 • Првенство СССР :
 • Првак (2): 1975, 1992 година.
  • Вицешампион (8): 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1978, 1991
  • Третопласирани (5): 1969, 1981, 1985, 1986, 1987 година
 • Руска Супер лига :
  • Третопласирани (1): 1993 година
 • Руска професионална кошаркарска лига :
  • Третопласирани (1): 2013 година
 • Куп на СССР :
  • Победник (2) : 1978, 1987 година.
 • Куп на Русија :
  • Победник (1) : 2011 година.

Меѓународни[уреди | уреди извор]

 • Куп Рајмунд Сапорте :
  • Победник (2): 1973, 1975 година.
  • Финалист (1): 1971 година.

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Попознати тренери[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]