Евгениј Колесников

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евгениј Колесников
Позицијабек
Висинам
Тежинакг
Екипаслободен
Родендекември 26 1985 (1985-12-26) (36 г.)
СССР
НационалностРусин
Проф. кариера2002–
Репрезентација

Евгениј Колесников (руски: Евгений Сергеевич Колесников, роден на 26 декември 1985) — руски кошаркар кој во моментот е слободен играч.

Колесников е член на Руската репрезентација со кој во 2007 го освоил златото во Шпанија на Европското првенство во кошарка.