Евгениј Колесников

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евгениј Колесников
Позицијабек
Висинам
Тежинакг
Екипаслободен
Роден26 декември 1985.(1985-12-26)(37 г.)
СССР
НационалностРусин
Проф. кариера2002–
Репрезентација

Евгениј Колесников (руски: Евгений Сергеевич Колесников, роден на 26 декември 1985) — руски кошаркар кој во моментот е слободен играч.

Колесников е член на Руската репрезентација со кој во 2007 го освоил златото во Шпанија на Европското првенство во кошарка.