Ифи Уде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ифи Уде
Ифи Уде во 2014 г.
Животописни податоци
Родено имеДијана Ифеома Уде
Роден(а)15 февруари 1986 (1986-02-15) (37 г.)
Енугу, Нигерија
ПотеклоОполе, Полска
ЖанровиПоп
Занимањапејачка, текстописец, писателка
Период на активност2005–денес

Дијана Ифеома Уде (родена во 1986 година во Енугу, Нигерија) е полска пејачка. Таа е ќерка на полска мајка и нигериски татко од народот ибо. На возраст од три години дошла во Полска, каде што живеела со нејзината баба мајка во Ополе.[1] Студирала култура на универзитетот во Варшава.

Таа била една од десетте учесници во полското национално финале за натпреварот за песна на Евровизија 2018, изведувајќи ја песната „Љубовта е посилна“. Со 16 бода, таа се најде на 4-то место.[2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми
  • 2013 година: Ифи Уде
Синглови
  • 2013: ArkTika
  • 2012: My Baby Gone
  • 2017: Love is Stronger

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. INTERIA.PL. „Andrzej Krzywy i Ifi Ude w duecie. "Od Opola do Opola" w TVP1“. mzyka.interia.pl. Посетено на 28 February 2018.
  2. „Eurowizja 2018 krajowe eliminacje: kiedy? Gdzie oglądać?“. se.pl. Посетено на 28 February 2018.