Ита Козакевича

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ита Марија Козакевича (3 јули 1955 - 28 октомври 1990) била летонски полски филолог, новинар и социјален работник.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена во Рига, 3 јули 1955 година, Козакевича дипломирала на Латвискиот државен универзитет, специјализиран за француска филологија .Нејзиниот татко бил Полјак по националност, а нејзината мајка Летонка. Се омажила за прв пат со Полјак, Станислава Ришардас Липец. Се омажила по втор пат со математичарот Индули Страздиас, кој на негово место била избрана за заменик на АП по смртта на нејзиниот брачен другар.

Подоцна работела во издаваштвото како уредник, новинар и преведувала бројни дела, знаејќи да зборува латвиски, француски, руски, полски, шпански, германски, белоруски, украински и грузиски .

Во 1988 година, таа била избрана за претседател на новооснованиот Сојуз на Полјаците во Летонија,[1] и била еден од организаторите на Латвискиот народен форум на ССР во декември 1988 година, кој подоцна станал Асоцијација на латвиски национални културни здруженија. Во 1989 година таа беше избрана за член на одборот на Градскиот совет на Рига и беше избрана во Врховниот совет на Република Латвија, претставувајќи го Народниот фронт на Латвија, каде што била одговорна за прашањата за човековите права.[2]

На 28 октомври 1990 година, додека била во посета на Италија, Козакевича се удавила пливајќи во Тиренското Море кај градот Гаета, два дена пред да се сретне со папата на Конференцијата на Светското полско општество во Ватикан.[1] Таа била погребана на гробиштата Свети Михаил во Рига.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Latvijas mīklaino nāvju saraksts (turpinājums)“ (Latvian). Kasjauns.lv. Посетено на 21 May 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Ita Kozakeviča – mūsu skolas patronese – Latvijas Tautas Frontes 25.gadskārta“ (Latvian). Riga.mfa.gov.pl. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 21 May 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

https://timenote.info/lv/Ita-Kozakevica