Иса Лика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иса Лика
Isa Lika
ПрекариИлир
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Иса Лика (албански: Isa Lika; Тетово, 8 јануари 1973[1] - Тетово, 19 октомври 2006) е поранешен член на ОНА.

во текот на воениот конфликт во Македонија бил командант на ОНА во 112 регионална бригада (Тетовско). Бил осомничен за киднапирање, убивање и масакрирање на цивили заедно со Даут Реџепи - Лека. На 24 јули 2001 година бил ставен на македонската црна список на граѓани[2].

По крајот на војната, станал близок соработник на Али Ахмети и заменик директор на царината. На 19 октомври 2006 година во една престелка, Лика бил убиен[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 88
  2. „македонска црна листа“. Архивирано од изворникот на 2011-08-22. Посетено на 2010-12-25.
  3. „А1 Телевизија: МВР без детали за убиството на Иса Лика“. Посетено на 18 февруари 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]