Ирачки динар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирачки динар
دينار عراقي (арапски)
دیناری عێراقی (јазик?)
ISO 4217
КодIQD
Составници
Подединица
11 000филс
Симболع.د
Банкноти
 Чести1 000, 5 000, 10 000, 25 000, 50 000 динари
 Ретки250, 500 динари
Демографија
Корисник/ци Ирак
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на ирак
 Мреж. местоcbi.iq
Вредност
Инфлација1,79%
 ИзворCentral Bank of Iraq, May 2015.

Ирачки динар (арапски: دينار) (симбол: د.ع; code: IQD) – е валута на Ирак. Ирачкиот денар е поделен на 1 000 филса. Во 2010 година инфлацијата изнесувала 1,66%.

Пред динарот се користела индиската рупија. Динарот како валута е воведен во 1932 година.

Во употреба се монети од 25, 50 и 100 динари, и банкноти од 50, 100, 250, 500, 1 000, 5 000, 10 000 и 25 000 динари. . Ги издава Централната банка на Ирак.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]