Инцидент на мостот Марко Поло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мостот Марко Поло

Инцидентот кај мостот Марко Поло обично се смета за почеток на Втората кинеско-јапонска војна . На мостот преку реката Јонгдинг, 15 км од центарот на Пекинг, 7. Во јули имаше инцидент меѓу јапонски и кинески војници што прерасна во вооружен судир.

Причина[уреди | уреди извор]

Тензиите меѓу Јапонија и Кина започнале со јапонската инвазија на Манџурија во 1931 година . И по инвазијата со воспоставувањето на номинално независната држава Манчукуо, на чие чело го назначиле Пу Су iaиа, последниот монарх од династијата Кинг, за суверен . Во следните години, Јапонија продолжила да ги освојува или припојува другите области, така што во почетокот на 1937 година ги контролирала областите северно, источно и западно од Пекинг. Мостот Марко Поло, сместен југозападно од Пекинг во близина на Wanидовите Ванпинг, била контролна станица на железничката пруга Пекинг - Вухан, единствената врска помеѓу Пекинг и јужните делови на Кина контролирана од Чианг Каи-шек . На почетокот на 1937 г. Јапонците ги замолиле Кинезите да ги напуштат Ванпинг и мостот, објаснувајќи им дека им е потребна областа за изградба на аеродром . Кинезите одбиле, бидејќи јапонската контрола на Ванпинг и мостот Марко Поло целосно ќе го изолирала Пекинг од областа на југот што беше контролирана од Куоминтанг .

Проток[уреди | уреди извор]

Директната причина за инцидентот била тоа што еден јапонски војник, по ноќните вежби што не беа одржани на друго место освен тука, не се вратил во гарнизонот. [1] Квантната армија, инаку одговорна за низа други инциденти, ги обвинила Кинезите дека го држат затворен во гарнизонскиот дел на Ванпинг и барале влез во гарнизонот, заканувајќи се дека ќе се борат за влез со воени средства. Кинеската команда одбила.

Двете страни меѓусебно се обвинувале дека го започнале нападот. Сепак, останува фактот дека Јапонците се бореле за влез. Според нивниот ултиматум на 8 полноќ во јули тие отворилеартилериски оган и марширале со тенкови преку мостот. Со помош на засилувањата што пристигнаа, Кинезите успеале следниот ден да го вратат целиот мост, на што јапонската страна понудила преговори.

Два дена подоцна, исчезнатиот војник се вратил, а Јапонците ги известиле Кинезите. Кинезите претпоставувале дека акцијата може да се смета за завршена. Јапонците ветиле дека нема да ги напаѓаат Пекинг и Тијанџин доколку Куоминтанг ги преземе следниве обврски:

  • Куоминтанг мора да ги воздржи сите анти-јапонски движења и организации;
  • Куоминтанг мора да преземе целосна одговорност за овој инцидент и
  • Сонг eyејуан, командант 29. армијата што ја бранеше оваа област, мора лично да се извини.

Генералот Џанг Дзидзонг кој преговараше бил подготвен да ги прифати првите две точки, но тој не сакал да одлучи за името на Сонг, па ги напуштил преговорите. После тоа, Јапонија започна напад врз Пекинг ( битка за Пекинг и Тијанџин ), на кој Кинезите не можеле да одолеат. Пекинг се предал на 29. Јули, а ден подоцна и Тијанџин.

Последици[уреди | уреди извор]

Јапонците продолжиле да напредуваат од север и југ кон Кина, а Националната влада под водство на Чианг Каи-шек 7. Август објавила војна на Јапонија.

Не е исклучено дека инцидентот бил провокација, но генерално се смета дека не бил. Според историчарите, прашање на време било кога ќе се случи нешто слично, бидејќи и јапонската и кинеската армија биле стационирани во областа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fairbank, Feuerwerker & Twitchett 1986.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Fairbank, John King; Feuerwerker, Albert; Twitchett, Denis Crispin (1986). Republican China, 1912-1949. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-24338-4.CS1-одржување: ref=harv (link)