Имре Маковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Имре Маковец во 2011 година

Имре Маковец (20 ноември 1935 - 27 септември 2011) бил унгарски архитект [1] активен во Европа од крајот на 1950-те години и потанаму.

Маковец е роден и умрел во Будимпешта . Тој учел на Техничкиот универзитет во Будимпешта . Тој беше основач и "вечен и извршен претседател" на Унгарската академија на уметностите .

Маковец беше еден од најистакнатите поборници на органска архитектура . Како такви, неговите згради се обидуваат да работат со природното опкружување, наместо да триумфираат над нив. Френк Лојд Рајт и Рудолф Штајнер се и силни влијанија, како што е традиционалната унгарска уметност.

Неговото дело започна како критичар на комунистичката идеологија и бруталната униформност на градењето на системот, но по падот на комунистичкиот режим во 1989 година, стана коментар за природата на глобализацијата и корпоративната култура. Во своите обиди да се повика и да се изгради на унгарските национални архетипови, Маковец продолжи со работата и идеите на архитекти на унгарската арт нуво и националниот романтизам. Првата монографија на англиски јазик за неговата работа, Имре Маковец: Крилјата од душата , од Едвин Хиткот , беше објавена во 1997 година.

Маковец бил побожен римокатолик .[2]

Клучни дела на Маковец[уреди | уреди извор]

Центар на заедницата Kakasd (1996)
 • Културен центар, Сароспитак (завршен во 1982 година)
 • Спортска сала, Вишеград (1985)
 • Градското собрание и трговскиот центар на Дунајска Стреда
 • Центар на заедницата, Kakasd (1996)
 • Неговата група дизајниран зградите на Piliscsaba кампусот на Pázmány Péter Католичкиот универзитет .
 • Унгарски павилјон на Севиља Експо '92 во Севиља, Шпанија
 • Куќа, реск

Други важни дела[уреди | уреди извор]

Римокатоличката црква, Пакс (1987-1991)
Стефанеум, Католички универзитет Пазмани Петер
 • Ресторан, Берхида (1964)
 • Ресторан за ајкули, Веленс (1965)
 • Рибарски Ин, Шексърд (1965)
 • Вили, Balatonszepezd (1965)
 • Inn, Tatabánya (1966)
 • Ресторан, Гюлавар (1969)
 • Културен центар, Сароспитак (1972)
 • Ресторан, Сентендре (1973)
 • Погребна капела, гробница Фаркарети (1975)
 • Туристички ложи, Вишеград (1977)
 • Центар за кампување и рекреација, Вишеград, Могило Хил (1978)
 • Ски-лифт куќа, Добгоко (1979)
 • Фарм и ресторан, Вишеград (1980)
 • Културен центар, Јашапати (1983)
 • Центар на заедницата, Бак (1985)
 • Културен центар, Сигетвар (1985)
 • Црква, Сиофок , (1986)
 • Црква Светиот Дух, Пакс (1987)
 • Средно училиште, Сароспитак (1988)
 • Еколошки центар, Уберлинген , Германија (1989)
 • Унгарски павилјон, Универзална изложба Севиља 1992, Севиља , Шпанија (1992) [3]
 • Центар за унгарски заедни и театар, Лендава , Словенија (1991-2004)
 • Базен, Егер (1993)
 • Стефанеум, Пилиссаба (1995)
 • Црква, Százhalombatta (1995)
 • Театар  OnionHouse, Мако (1995)
 • Погребна капела, Сфанту Георге Романија (1996)
 • Римокатоличката црква, Miercurea Ciuc Романија (2001)
 • Реформирана црква на улицата Донат, Клуј Романија (2008)
 • Неговата група, исто така, го надгледуваше еко-засолништето на локацијата за доверба за урбана екологија во паркот Стевеј Хил , Ротерхите , Лондон, 1992 година. Во соработка со Принцовата Доверба
 • Панчо Арена , Фелццут (2014)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Edwin Heathcote: "Imre Makovecz (1935 – 2011)" in BD online, 28 September 2011
 2. Glancey, Jonathan (29 September 2011). „Imre Makovecz obituary“. The Guardian. Посетено на 12 June 2014. Deeply religious and a lifelong Catholic, Makovecz believed in angels.
 3. https://sevillapedia.wikanda.es/wiki/Pabell%C3%B3n_de_Hungr%C3%ADa_(1992)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]