Прејди на содржината

Изабел Адријан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изабел Адријан

Изабел Марија Адријан (родена на 30 август 1977 година) е шведска телевизиска личност, продуцент, автор [1] и модел.[2] Таа била натпреварувачка во Експедиција Робинсон 2004, која се емитувала на ТВ3, а исто така направи централно место во машкото списание <i id="mwEw">Кафе</i> во истата година.[3] Адријан работела како модел. Таа е добро позната шведска и меѓународна блогерка и дизајнерка на облека.[4][5]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

На 15-годишна возраст, Изабел се иселила од својот дом и ја започнала својата манекенска кариера,[6] патувајќи низ целиот свет. По пет години како успешна манекенка на модните писти, вклучително и преку 350 ревии на модните писти и како насловна девојка за бројни публикации како Sony, Chic Magazine, Elle и Rolling Stone, таа се умори од индустријата и реши да се фокусира на своето образование. Се запишала на Факултетот за филм и дизајн и дипломирала новинарство.[7] По дипломирањето, таа се преселила во Стокхолм и била замолена да се појави во Експедицијата Робинсон, која подоцна била претворена во Survivor во Америка. Изабел започнала да работи за Сајз Рекордс како дизајнер на стока [8] и патувала со групата низ целиот свет.

Кариера[уреди | уреди извор]

Изабел и Стив се преселиле во Лос Анџелес во 2008 година. Изабел била избрана за шведски холивудски домаќинки, во кои таа глуми во следните четири години во епизодите 3, 4 и 5. Во 2015 година Изабел се вратила во сезона 9.[9] Во 2014 година Изабел беше избрана за една од главните улоги во реалното шоу Euros of Hollywood за Браво, што е американска реалност документарна телевизиска серија на Браво, која била премиерно прикажана на 3 ноември 2014 година [10] Други членови на глумечката екипа на шоуто биле Масимо Добровиќ, Фауни, Саше Герехт, Јаник Оландер и Блеона Ќерети . Подоцна, емисијата била емитувана и во Шведска [11] и Австралија.[12]

Во 2013 година, Изабел и нејзината пријателка Ребека Стела објавиле подкаст во Expressen наречен подкаст Изабел и Ребека . Испадна дека е успешен, а само по првата епизода била рангиран број еден на iTunes.[13] Во овој подкаст Изабел и Ребека разговараат за сè, од работа, секојдневниот живот до она што ги инспирира како поединци. Подкастот бил објавен на Expressen како и на iTunes и направија вкупно 50 епизоди.

Во 2014 година, Изабел ја издаде својата најпродавана книга Секс, дрога и диџеј . Измислената книга е лабаво заснована на личните искуства на Адријан. Книгата го прикажува подемот на електронската денс музика и луѓето кои се заедно за возење. Нејзината книга е љубовна приказна која вклучува омраза, алчност, завист, успех и музика. На почетокот на 2016 година, Изабел се здружи со нејзиниот сопруг Стив Анџело за да продуцира игран филм заснован на книгата. За филмот таа го создаде музичкото видео и песната, Bring Me Light заедно со Одри Наполеон .[14]

Во 2015 година, Изабел и нејзиниот сопруг Стив се појавија во една епизода на Arga Snickaren VIP заедно, каде што Изабел доби нова канцеларија изградена од тимот што се емитува на Канал 5 .[15] Во 2015 година, тие исто така присуствувале на шведското телевизиско шоу Renées Brygga како пар.[16]

Во 2018 година, Изабел Адријан била една од ко-домаќините на Дијабетесгалан.[17]

Компанија за производство[уреди | уреди извор]

Животот во срцето на Холивуд ја инспирирал Изабел да отвори своја сопствена продукциска куќа, LaLa Studios. Овде таа правила снимки од главите на глумците, снима сцени за глумечки макари и продуцира свои филмски и телевизиски проекти. Таа, исто така, продуцира претстави за локални театри.[18]

Реално шоу[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, Адријан била една од главните ѕвезди на реалното шоу Realitystjärnorna på Godset.[19] Таа исто така била една од натпреварувачките ѕвезди во Ајде да танцуваме на ТВ4 ( Танц со ѕвездите во Америка) каде танцувала со професионалниот танчер Фредрик Брунберг. Адријан се пласира на 9-тото место во конкуренција.[20] Таа била гостинка и во доцните вечерни ток-шоу во живо Ашберг Директ.[21] Адријан глумела во една епизода од шоуто во живо на SVT Opinion Live, каде што таа и Тина Мехрафзон разговараа за забраната за знаме и тепачката за рекламирање што била жешка тема пред Изборот за песна на Евровизија во 2016 година.[22] Веднаш откако Адријан била замолена да биде една од тројцата што ќе го следат Изборот за песна на Евровизија во 2016 година, таа била емитувана во живо на ТВ Expressen во текот на вечерта.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2004 година, Изабел го запознала нејзиниот иден сопруг, музичарот Стив Анџело . Во 2013 година се омажи за Стив, кој е еден од членовите на шведската музичка група Swedish House Mafia . Адријан и Анџело живеат во Лос Анџелес и сега парот има две ќерки.

Во февруари 2019 година, Адријан била ограбена со пиштол од голем број маскирани разбојници во центарот на Стокхолм додека таа сакала да влезе во нејзиниот автомобил во гаража за автомобили.[23] На крајот, четворица мажи биле прогласени за виновни за делото и осудени на затворска казна.[24]

телевизија[уреди | уреди извор]

година Наслов
2004 година Експедиција Робинсон
2011 година Svenska Hollywoodfruar сезона 3 и 4
2012 година Svenska Hollywoodfruar сезона 5
2013 година Fest hos Bagge Wahlgren [sv]
2014 година евра на Холивуд
2015 година Svenska Hollywoodfruar сезона 9, Arga Snickaren VIP, Renées Brygga [sv]
2016 година Realitystjärnorna på Godset [sv], Ајде да танцуваме (шведска ТВ серија) Ајде да танцуваме, Aschberg Direkt, sv: SVT Opinion Live

2018 ТВ водител Дијабетесгалан

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Isabel Adrian ger ut Roman.“. Svenska dagbladet. TT. Посетено на 16 May 2016.
 2. Berk, Dr Nancy (9 January 2015). „Showbiz Analysis with Bravo's Isabel Adrian“. Parade (англиски). Посетено на 3 May 2020.
 3. Nylén, Susanne; Panas, Dan (1 November 2004). „Utvik – vägen till dokusåpan“. Aftonbladet (Swedish). Посетено на 1 November 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. Hammar, Jennie (20 March 2012). „Hollywoodfrun Isabel Adrian berättar om sin lyxiga vardag“. Amelia (Swedish). Посетено на 1 November 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. Nilsson, Michael (12 March 2012). „Breddar smal målgrupp“. VD-tidningen (Swedish). Посетено на 1 November 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. A, Iza. „Modeling Career“. Star Pulse. Star pulse. Архивирано од изворникот на 2016-06-11. Посетено на 16 May 2016.
 7. Kupfer, Lindsey. 'Euros' Star Isabel Adrian Is a Reality Vet“. Bustle (англиски). Посетено на 3 May 2020.
 8. „Steve Angello & Isabel Adrian“. The Covateur. The Covateur. Посетено на 16 May 2016.
 9. „Isabel Adrian blir Hollywoodfru igen.“. Hela Gotland. 15 July 2015. Архивирано од изворникот на 2018-01-11. Посетено на 2021-11-21.
 10. Berk, Nancy (9 January 2015). „Showbiz Analysis with Bravo's Isabel Adrian“. Parade.
 11. Pascal, Engman. „Isabel Adrian aktuell i nytt program i USA“. Aftonbaldet. Посетено на 7 October 2014.
 12. Reines, Ros. „All we'll hear is radio ga-ga“. Посетено на 17 January 2015.
 13. Mjöhagen, Magnus. „Succé – nya podcasten ligger etta på iTunes“. Expressen. Посетено на 12 April 2013.
 14. „-Bring Me Light – NAÏ feat Audrey Napoleon“. 9 June 2015.
 15. „Arga Snickaren VIP" på besök hos Isabel Adrian och Steve Angello“. Aftonbladet TV. 3 June 2015.
 16. Josjö, Eric (17 December 2015). „Här är kändisarna som gästar Renées brygga“. TV4. TV4.
 17. „Diabetesgalan live 14 november 20.00 på TV3, Viafree och Viaplay!“. viafree (шведски). Посетено на 3 May 2020.
 18. BWW News Desk (13 October 2014). „James McLure's LAUNDRY AND BOURBON and LONE STAR to Open 11/7 at The Stella Adler“. Broadway World.
 19. Nilsson, Linda-Marie. „Deltagarna i "Reality- stjärnorna på godset". Expressen. Посетено на 18 September 2015.
 20. Åberg, Eric (1 April 2016). „Isabel om uttåget: "Gillar inte tävling" Hollywoodfrun tvingades lämna Let's dance“. Aftonbladet.
 21. „Zayn Malik döms – anklagas för våld mot svärmor“. MSN.
 22. „Opinion Live“. SVT. Архивирано од изворникот на 21 May 2016. Посетено на 15 May 2016.
 23. „The men suspected of robbery on Isabel Adrian“. Newsbeezer. Посетено на 21 March 2020.
 24. „Ytterligare en man döms för brutala rånet mot Isabel Adrian“. Посетено на 21 March 2020.