Јован Кастриот

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Иван Кастриот)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јован (Иван) Кастриот (алб. Gjon Kastrioti, итал. Giovanni Castriota) (13?? — 4 мај 1437)[1] бил таткото на албанскиот народен херој Скендербег. Кастриот бил кнез на околината на градот Кроја.

Во 1430 г., Јован Кастриот водел неуспешно востание против Османлиското Царство во градот Крује, денес Албанија. Неговата смрт во 1437 г. го поттикнува султанот Мурат II бргу да го завзема подрачјето во средна Албанија. Тој е роден како Јован Катриоти потоа е прекрстен во Иван Кастриот, но народот со тек на време го завикал „Ѓон Кастриот“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]