Иван Белчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Белчев
Роден 1867
Русиново, денес Република Македонија
Починал 24 јануари 1921
Русиново, денес Република Македонија

Иван Белчев бил македонски револуционер, малешевски војвода на Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Белчев е роден во 1867 година во Малешевското село Русиново, тогаш под Отоманското Царство. Влегува во ВМОРО и станува селски војвода. Учествувал во борбата во која загинал Даме Груев.

Учествува во Балканската војна како доброволец во Македонското-одринско ополчение и служи во четата на Дончо Златков во 13 Кукушка дружина. Бил носител на бронзен медал.[1]

Убиен е во 1921 година од српските власти.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Македонско-одринското ополчение 1912-1913 година Личен состав", Главно управување со архивите, 2006, стр 83.
  2. Николов, Борис Ј. Внатрешна македонско-одрински револуционерна организација. Војводи и раководители (1893-1934). Биографски-библиографски директориум, Софија, 2001, стр 18.