Зуијо-Мару труп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зуијо-Мару труп (јапонски: ニューネッシー) е труп на голема ајкула кој е пронајден од страна на јапанскиот рибарски брод Зуијо Мару во близина на Нов Зеланд во 1977 година. Некои мислеле дека овој труп би можело да биде остаток од праисторискиот плесиосаур. Поради тоа овој труп добила прекар Нов Неси.[1]

Некои научници мислат дека оваа суштество би можело да биде мртов кит или било кој друг морски цицач. Анализата подоцна покажала дека тоа би можело да биде труп на голема ајкула.[2][3]

Откритие[уреди | уреди извор]

На 25 април 1977 година јапонскиот брод Зуијо Мару едрел во близина на Нов Зеланд. Екипажот на бродот додека ја извлекувале мрежа пронашле труп на чудно суштество. Екипажот бил уверен дека тоа е неидентификувано животно, но капетанот Акира Танака рекол телото да се врати во океанот.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ellis 2006, pp. 68.
  2. John Koster (November 1977). "What Was the New Zealand Monster?" (Reprint). Oceans. San Diego: Trident Publishers, Inc.: 56–59.
  3. Glen J. Kuban (May–June 1997). "Sea-monster or Shark? An Analysis of a Supposed Plesiosaur Carcass Netted in 1977" (Reprint). Reports of the National Center for Science Education. 17 (3): 16–28. ISSN 1064-2358.
  4. Bord, Janet and Colin (1990), in Varelser från det okända (Det oförklarliga), Bokorama.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ellis, Richard (2006). Monsters of the Sea. Guilford, Connecticut: First Lyons Press. стр. 68. ISBN 978-1-59228-967-7.