Зрнест снег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Симбол за зрнест снег

Зрнест снег — вид на висок врнеж кој се јавува во зимскиот период од годината. Се состои од бели, непроѕирни зрна, помали од еден милиметар. Најчесто се плоскати или издолжени, и претставуваат ледени игли или снежни кристали обложени со слој сличен на иње. Тие обично паѓаат разредено и не отскокнуваат при пад на земјата, за разлика од градот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дучиќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград