Прејди на содржината

Зоолошка градина (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Зоолошка градина“ (англиски: A Zed & Two Noughts) – филм на режисерот Питер Гринавеј (Peter Greenaway) од 1985 година. Режисерот е автор и на сценариото, а главните улоги ги играат: Брајан Дикон (Brian Deacon), Ерик Дикон (Eric Deacon), Андреа Фереол (Andréa Ferréol).[1]

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Еден автомобил удира во лебед во близината на зоолошката градина. Двете патнички во автомобилот гинат, а возачката Алба ја преживува несреќата, но со ампутирана нога. Опседнати од несреќата, мажите на погинатите патнички, зоолозите, близнаците Оливер и Освалд се впуштаат во љубовна врска со Алба...