Прејди на содржината

Знак за првенство на минување за возила од спротивна насока

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пример за знакот „првенство на минување за возила од спротивна насока“.

Знакот за првенство на минување за возила од спротивна насока ― еден од сообраќајните знаци за изречни наредби. Означува забрана за пристап на возила на тесниот дел од патот пред да поминат возилата од спротивна насока на тој дел од патот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за транспорт и врски (8 октомври 2015). „2.2 Знаци за изречни наредби - Член 16“. Правилник за сообраќајните знаци, опрема и сигнализација на патот. dejure.mk. Архивирано од изворникот 2022-04-14. Посетено на 17 мај 2022.