Прејди на содржината

Знак за забрана за сообраќај во една насока

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пример за знакот „забрана за сообраќај во една насока“.

Знакот за забрана за сообраќај во една насока ― еден од сообраќајните знаци за изречни наредби. Означува пат, односно дел од патот на кој сообраќајот е забранет за возилата од насоката кон која е свртен знакот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Министерство за транспорт и врски (8 октомври 2015). „2.2 Знаци за изречни наредби - Член 16“. Правилник за сообраќајните знаци, опрема и сигнализација на патот. dejure.mk. Архивирано од изворникот 2022-04-14. Посетено на 17 мај 2022.