Знак за задолжително запирање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Најчеста форма на знакот, сликано во Австралија.

Знакот за задолжително запирање (некаде може да се сретне и само како Стоп знак) претставува сообраќаен знак за извршна наредба кој ги обврзува возачите целосно да застанат и да проверат дали има други возила кои се движат на патот и да ги пропуштат пред да се приклучат на истиот. Овој знак првпат се појавува во 1914 година во Детроит, САД и неговиот првичен изглед бил на жолта позадина и со црни букви.[1] Денес знакот најчесто може да се забележи во октагонална форма и со црвена позадина.

Наводи[уреди | уреди извор]