Зина: принцезата воин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зина : Принцезата Воин
ЖанрФантазија / Акција / Авантура[1]
Создадена одЏон Шулиан
УлогиЛуци Лавлес
Земја на потекло САД
Бр. на сезони6
Бр. на епизоди134 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)Роберт Тапет , Сами Раими
Прикажување
Сликов форматNTSC
480i, 576i (SDTV)
Звучен форматСтерео
Првично прикажувањеСептември 4, 1995 – Мај 21, 2001
Надворешни врски
Мрежна страницаnbc.com/xena-warrior-princess

Зина: Принцезата Воин е американска телевизиска серија, природна фантазија која датира од 4 септември 1995 до 21 мај, 2001[2] . Сериите се направени во 1995 година од страна на директорот-режисерот Роберт Таперт под неговиот наслов . Сериите ги игра Луци Лавлес Lucy Lawless ( игра како „Зина“ ) , воин кој бара откуп за нејзиното минато, со помош на нејзините вештини за да им помогне на луѓето во тој период (антички) во Хелас Грција. Зина е митолошки лик во Антиката, (Стара Грција). Според некои информации таа е се нарекува и Ерис (Ерида).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Композиторот Јосеф Лодука ја напишал главната мелодија (музика) и инцидентичната (музиката во која има борби) , и ги препишал лириката за песната „The Bitter Suite“. Главната музика на серијата е создадена од традиционалната Бугарска фолк песна „Кавал Свири“ , песна од le Mystere des Voix Bulgares. Оригиналната „Кавал Свири“ може да се слушне кога Зина оди во борба во една од сериите на Херкулес „Пусто Срце“ (Unchained Heart)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Erickson, Hal. „Xena: Warrior Princess [TV Series]“. Allmovie. Посетено на July 28, 2012.
  2. „Xena: Warrior Princess (a Titles & Air Dates Guide)“. epguides.com. Посетено на October 17, 2009.