Зимзоград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зимзоград Бања Лука

Зимзоград (зимски град во центарот на Бања Лука) е место кое има за цел промоција на позитивни емоции поврзани со многубројните празници во периодот на одржувањето. Тоа подразбира: пружање на забава за сите генерации во празничните денови, промоција на традиционалните вредности, како и туристичка презентација на градот и промоција на стопанските и спортските брендови на Република Српска.[1] Се поставува на бањалучкиот плоштад Крајине во период од 15 декември до 15 јануари.[2]

Легенда за Зимзоград[уреди | уреди извор]

Влез во Зимзоград

Некогаш одамна зад една гора, три мориња и пет планини живеел Зимзолин. Мал човек со големо срце кој по углед на Самсона не се шишал. Бил познат по својата развеселеност, барање на забава, но и по правење на добри дела. Заспал Зимзолин една ѕвездена ноќ и сонил необичен сон - добрата вила му дала задача која гласела вака: Ќе изградиш град кој ќе биде полн со радост и мир, кој ќе прави да се чувствуваат луѓето опуштено како во бања, а кој ќе им пружи мир како сигурно пристаниште-Лука.

Се разбудил Зимзолин сиот во пот, но среќен бидејќи добил мисија која засекогаш ќе го промени неговиот живот. Одел денови и ноќи за да најде погодно место. На почетокот на декември Зимзолин покрај река пронашол град кој бил и бања и лука-пристаниште во кој живеат луѓе со широка насмевка и големо срце и тука изградил онолку куќички колку што имал браќа и сестри. Граѓаните во негова чест на градот му дале име Зимзоград, и се договориле дека во иднина од секој 15 декември па се во наредните месец дена ќе слават, ќе се веселат и ќе ги негуваат празничните вредности, мислејќи на Зимзолин бидејќи тој тоа токму така и го замислил.[3]

Град во Град[уреди | уреди извор]

Новогодишна елка во Зимзоград

На самиот влез во Зимзоград се наоѓа патоказ. Зимзоград го сочинуваат дрвени куќички кои ги има вкупно 24. Куќичките се замислени како промотивни штандови на кои стопанските субјекти, најмногу спортски субјекти и туристички организацији - промовираат стокови и спортски брендови од Република Српска и нудат сувенири. Во понуда за посетители се и: слатки, производи од мед, месни производи, уштипци, новогодишен накит, греано вино, пиво, ракија, сувенири за туристи ... РК Борац Бања Лука и ФК Борац Бања Лука имаат во рамки на своите куќички во понуда клупски сувенири, како најголеми спортски брендови од Српска. Во Зимзоград постои и луна парк за најмладите посетители. Во „Детскатај куќа“ децата имаат прилика да се фотографираат со Дедо Мраз и неговите помошници и добиваат пакетчиња во посебно дизајнирани вреќички со озанка на Зимзоград.[4] Во централниот дел на овој зимскиград поставена е посебно украсена новогодишна елка висока неколку метри. Во „Веселата куќа“ се одржуваат журки (свирки и концерти) во текот на сите 30 дена. А „главната улица“ на Зимзоград украсена е со 10.000 новогодишни светилки.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Архивирано на 24 декември 2013 г., Туристичка организација Бања Лука
  2. [2], Независне новине
  3. Зимзолин Архивирано на 15 декември 2013 г., Тајна Зимзограда
  4. Град Архивирано на 24 декември 2013 г.Бања Лука
  5. Путоказ[мртва врска][мртва врска], Трг радости

Надворешни врски[уреди | уреди извор]