Запарска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Запарска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворМокра Планина
УстиеБабуна

Запарска Рекарека во Северна Македонија чиј извор е на Мокра Планина.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на Мокра Планина и се влева во Бабуна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.