Западнохималајски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западнохималајски јазици
канаурски, алморски
Географска
распространетост:
Химчал Прадеш, Индија
Класификација:синотибетски
Гранки:

Западнохималајските јазици, или познати како алморски или канаурски јазици, се група на јазици кои се дел од тибетско-бурманските јазици. Јазиците се зборуваат во Индија, во Химчал Прадеш и покрај границата со Непал.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група спаѓаат следните јазици:

Џангџуншкиот јазик, кој е свет јазик за Бонската религија, се зборувал во Тибет, но истиот бил заменет со тибетскиот јазик. Во зависност од тоа што се смета за јазик, а што за дијалект, може да се добијат и повеќе јазици како на пример сунамскиот јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • George van Driem (2001) Languages of the Himalayas: An Ethnolinguistic Handbook of the Greater Himalayan Region. Brill.

Поврзано[уреди | уреди извор]