Гариски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гариски јазик
Застапен воГвадалканал, Соломони
Говорници12.000  (1999)
Јазично семејство
Дијалекти
7,1 гариски
3,0 ватурангански
950 гаејски
550 тандајско-нгаријански
490 нгинијански
гериски
Јазични кодови
ISO 639-3gri

Гарискиот познат и како тангарарејски или западногвадалканалскиавстронезиски јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот се зборува на островот Гвадалканал во Соломоните. Ватуранганскиот дијалект бил во фокусот на обемна анализа на јазичарот Артур Кепел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Ivens, W. G. (1934). „A Grammar of the Language of Vaturanga, Guadalcanal, British Solomon Islands“. Bulletin of the School of Oriental Studies, University of London. 7 (2): 349–375. doi:10.1017/s0041977x0008527x.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]