Западен Агдер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 58°20′N 07°35′E / 58.333° СГШ; 7.583° ИГД / 58.333; 7.583

Грбот на округот Западен Агдер
Местоположбата на округот во Норвешка

Западен Агдер (норвешки: Vest-Agder) — поранешен округ на крајниот југ на Норвешка. Административен центар бил Кристијансан. Бројот на населението според пописот од 2004 година изнесувал 160.127 жители, а површината 7.276 км2.

Името на округот значи „Западен Агдер“ (Агдер е историски дистрикт во Норвешка).

Грбот потекнува од 1958 година и на него се наоѓа златен даб.