Замок Леке

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 58°40′30″N 13°13′12″E / 58.67500° СГШ; 13.22000° ИГД / 58.67500; 13.22000

Поглед кон замокот од северозапад.

Замокот Леке (на шведски: Läckö Slott) е средновековен замок сместен на јужниот брег на реката Венерн во западниот дел на Шведска. Темелите на замокот биле поставени во 1298 година како замок составен од две или три куќи опкружени од ѕидини. Во 1470-те во замокот избувнал пожар кој резултирал во проширување на замокот од тамошен епископ наречен Бринолф Герлашон.

Денес замокот Леке претставува национален споменик на Шведска и е управуван од страна на Одборот за национална сопственост од 1993 година. Секоја година во средината на јули, во дворецот на замокот се одржува Опера на замокот Леке која трае околу три недели.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Ларс Шеберг и Анели Велин, The Splendour of The Baroque. Läcko Castle, A Nobleman’s Home in Sweden’s Age of Greatness, Национален музеј за ликовни уметности, Стокхолм, 2001 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]