Зад морето

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зад морето (англиски: Beyond the Sea) е американски филм од 2004 година, во режија на Кевин Спејси. Главните улоги ги толкуваат: Кевин Спејси и Кејт Босворд.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот, Кевин Спејси го игра пејачот Боби Терин, кој уште како младинец станал голема музичка ѕвезда со хитот „Сплиш сплеш“, а подоцна се претворил во салонски пејач на народна музика. На возраст од 37 години, Терин умрел поради проблеми со срцето.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 852, 24.10.2014, стр. 14.
  2. „Зад морето“, Антена, број 882, 22.5.2015, стр. 22.