Задруга (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Задруга е српска ТВ серија што се емитува на ТВ Пинк, како наследник на ТВ-серијалот Фарма. Првата сезона започнала на 6 септември 2017 година.

Производство[уреди | уреди извор]

Во производството на ова шоу работат околу 1.500 луѓе. За сценографија биле ангажирани консултанти и техничари од Холивуд. Натпреварувачите се покриени со 140 камери и гледачите можат да го следат дејството од различни агли.[1] Комплексот Задруга има и единица за контрола на климата, која може да создаде различни временски услови, односно снег во мај, дожд во август итн.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во шоуто, натпреварувачите наречени „задругари“ (соработници) живеат заедно во специјално изградена заедница која е изолирана од надворешниот свет. Насловот на емисијата се однесува на терминот задруга, еден вид рурална заедница во која институцијата задруга ги држела заеднички имотите на луѓето, стадата и парите, при што обично најстариот (патријарх) член владеел и донесува одлуки за семејството. Натпреварувачите се изгласани (обично на неделно ниво) додека не остане само еден и не ја освои паричната награда. За време на нивниот престој во куќата, тие се постојано следени од телевизиски камери во живо како и со лични аудио микрофони.

Концепт[уреди | уреди извор]

Секоја недела нов лидер се избира, кој има обврски кон целата заедница и посебни бенефиции. Тој или таа, исто така, треба да даде буџети, кои се наменети за секојдневна употреба. Тогаш водачот треба да избере двајца помошници и омилена личност. На крајот на неделата двајца натпреварувачи ќе се соочат со иселување. Еден од нив е помошник со најмногу гласови добиени од другите натпреварувачи, а другиот натпреварувач со најмалку гласови од јавноста во текот на таа недела. Во недела навечер двајца од нив повторно ќе се соочат со јавно гласање, но ќе играат и игра, која доколку победи може да го удвои процентот на гласовите на натпреварувачот и евентуално да го спаси од иселување.

Комплексот вклучува „Бела куќа“, каде што живеат натпреварувачите, хотел, во кој лидерот живее омилена личност, „Рајската градина“, каде што е поставено „Мудото дрво“, супермаркет, паб, казино, салон за убавина. и фарма. Преку езерото се наоѓаат ресторанот за брза храна, заложништвото, затворот итн.

Популарност[уреди | уреди извор]

Задруга важи за „најпопуларната ТВ реалност на Балканот“. Нејзиниот претходник, „Фарма“ бил најгледан во Србија во текот на 2010-тите. Сега, меѓу луѓето е популарно дека Задруга е многу контроверзна, со куп инциденти или тепачки кои не се засновани на реалност, кои се случуваат за време на снимањето на „епизодата“. Иако ќе видите дека повеќето луѓе го мразат ова шоу, во реалноста има над 3+ милиони луѓе кои секојдневно ја гледаат Задруга.

Преглед на серијата[уреди | уреди извор]

Сезона Мрежа Прво емитувано Последно емитувано Денови Победник Националност Награда
1 ТВ Пинк 6 септември 2017 година 20 јуни 2018 година 287 Кија Коцкар  Србија 50.000 евра
2 6 септември 2018 година 6 јули 2019 година 303 Луна Ѓо
3 6 септември 2019 година 11 јули 2020 година 309 Ива Гргуриќ </img> Хрватска
4 6 септември 2020 година 10 јули 2021 година 307 Надица Жељковиќ  Србија
5 5 септември 2021 година 10 јули 2022 година 308

| 308 | Дејан Драгојевић |  Србија |}

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zadruga Pink rijaliti Архивирано на 28 август 2019 г., Mondo.rs