Жорж Данден (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Жорж Данден“
РежисерДимитар Христов
СценаристМолиер
НастапуваатПетре Прличко
Крум Стојанов
Милица Стојанова
Жанркомедија
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1970
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Жорж Данден“ - македонски телевизиски филм од 1979 година. Го режирал Димитар Христов, а сценариото е напишано според Молиеровата комедија од 1668 година.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Петре Прличко
Крум Стојанов
Милица Стојанова

Надворешни врски[уреди | уреди извор]