Жорди Симон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жорди Симон
Симон на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеЖорди Симон
Роден6 септември 1990 (1990-09-06) (31 г.)
 Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубБургос БХ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010–2011
2013
Каха Рурал Аматер
Колуер Бајсиклс
Професионални клубови
2011
2012
2014-2015
2016
2017
2018-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Андалусија-Каха Гранада
Тим Еквадор
Верва АктивЏет
Сул Бразил Про Сајклинг
Бургос БХ
Последна промена
23 декември 2018

Жорди Симон (шпански: Jordi Simón; р. 6 септември 1990) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бургос БХ.[1]

Настапил на Светското друмско првенство. Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав на Вуелта а Еспања 2018.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
5. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид под 23 години
1. Етапа 1
7. Европско друмско првенство под 23 години
9. Краен пласман Тур де л’Авенир
10. Гран Премио дела Либерационе
2013
1. Краен пласман Вуелта Сиклиста а Леон
1. Етапа 1
2014
Тур де По де Савоја
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Jersey white dots on red.svg Планински пласман Тур де л’Ен
1. Бодовен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
7. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
2015
1. Краен пласман Трофеу Интернасионал до Гвадијана
1. Планински пласман
1. Етапа 1
6. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
2016
3. Национално друмско првенство
2018
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 2 на Вуелта а Еспања

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Burgos-BH ready for move into Pro-Continental ranks“. Cyclingnews.com. 5 октомври 2017. Посетено на 6 јануари 2018.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]