Жолт Калмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жолт Калмар
Zsolt Kalmár Audi quattro-Cup 16.JPG
Лични податоци
Полно име Жолт Калмар
Висина 1.85 м (6 ст 1 ин)
Положба Играч за врска
Клупски податоци
Сегашен клуб ДАЦ Дунајска Стреда
Број 13


2 Податоците за репрезентација се тековни
за 18 ноември 2018 г.
* Настапи (Голови)

Жолт Калмар (9 јуни 1995) е унгарски фудбалски играч од средниот ред, кој во моментов игра за ДАЦ Дунајска Стреда и унгарскиот национален тим. [1]

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Ѓер[уреди | уреди извор]

Калмар ја започнал својата професионална кариера во Ѓир ЕТО каде што играл 23 лигашки натпревари и бил дел од победничкиот состав за време на првата национална лига за сезоната 2012-13 .

РБ Лајпциг[уреди | уреди извор]

Калмар се приклучил на РБ Лајпциг на 28 јули 2014 година со петгодишен договор. [2] Тој дебитирал во 2 коло на Бундеслигата и дошол како замена против Ерзгебирге Ауе .

ФСВ Франкфурт (заем)[уреди | уреди извор]

Тој бил позајмен во ФСВ Франкфурт на 28 јануари 2016 година. [3]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Калмар бил дел од унгарскиот тим У-19 на Европското првенство 2014-та година до 19 години [4] и У-20 на Светскиот куп на ФИФА У-20 во 2015 година. [5]

Калмар има 10 трофеи за Унгарија. Тој дебитирал против Данска на 22 мај 2014 година, како замена во второто полувреме. Неговото прво појавување во почетните единаесетти бил пријателски натпревар против Русија.

Национален тим Сезона Натпревари Голови
Унгарија 2014 5 0
2015 2 0
2016 0 0
2017 1 0
Вкупно 8 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brøndby и Leipzig ophæver Kalmar-leje , bold.dk, 9 август 2017 година
  2. „RB LEIPZIG HOLT UNGARISCHES TALENT KALMAR“. bundesliga.de/ (German). Bundesliga. 28 July 2014. Архивирано од изворникот на 28 August 2014. конс. 29 July 2014. 
  3. „Ungarischer Nationalspieler kommt von RB Leipzig“ [Hungarian national arrives from RB Leipzig] (German). FSV Frankfurt. 28 January 2016. конс. 28 January 2016. 
  4. [1] УЕФА евро во 19 состав (унгарски)
  5. [2] ФИФА u20 светски куп (унгарски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]