Жељко Бувач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жељко Бувач
Kuhnertbuvacklopp.jpg
Бувач седејќи помеѓу Стефан Кухерт и Јирген Клоп како дел од тренерскиот тим на Мајнц 05 во мај 2006 година
Лични податоци
Полно име Жељко Бувач
Роден на 13 септември 1961 (1961-09-13) (60 г.)
Роден во Омарска, СФР Југославија
Позиција офанзивен играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул (асистент менаџер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985–1986 Рудар Љубља 2 (1)
1986–1991 Борац Бања Лука 100 (14)
1991–1992 Рот-Ваијс Ерфурт 21 (8)
1992–1995 Мајнц 05 90 (13)
1995–1998 Ноијкирхен 98 (11)
Раководител на екипите
1998–2001 Ноијкирхен
2001–2008 Мајнц 05 (асистент менаџер)
2008–2015 ФК Борусија Дортмунд (асистент менаџер)
2015– Ливерпул (асистент менаџер)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Жељко Бувач (српски: Жељко Бувач; роден на 13 септември 1961) — босанско - српски фудбалски тренер и поранешен професионален играч. Тој е поранешен асистент менаџер во Премиер Лигата во тимот на Ливерпул, улога која ја презел во 2015 година, и од која во моментов е на лично неопределено отсуство.[1]

Моменталниот менаџер на Ливерпул Јирген Клоп, го назначи Бувач како "мозокот" во неговиот тренер тим, додека себеси се опишува како "срцето", а вториот помошник тренер, Петар Кравиц, како "око". Бувач важи за тренер кој негува високо-брзински напаѓачки стил, кој донел успех во тимот на Борусија Дортмунд.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jurgen Klopp loses Liverpool assistant Zeljko Buvac for rest of season“. The Guardian. 30 April 2018. Посетено на 1 May 2018.