Прејди на содржината

Жемерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жемерсон
Лични податоци
Полно име Жемерсон де Хесус Насименто
Роден на 24 август 1992(1992-08-24)(31 г.)
Роден во Жеремоабо, Бразил
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција централен одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Монако
Број 5
Младинска кариера
2009–2010 Конфианса
2010–2012 Атлетико Миниеро
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2016 Атлетико Миниеро 62 (4)
2012Демократа (позајмен) 12 (0)
2016 Монако II 1 (0)
2016– Монако 30 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 19 март 2017

Жемерсон де Хесус Насименто (роден на 24 август 1992 година), познат како Жемерсон, е бразилски професионален фудбалер кој настапува како одбранбен играч во француската Лига 1 за Монако.[1]

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Роден во Жеремоабо, Бахиа, Жемерсон одигра само како аматер до 2009 година, потпишувајќи подоцна за Депортива. Тој се приклучи на Атлетико Минеиро следната година, откако не успеа на пробата во Палмеирас, Сантос и ФК Васко де Гама.[2]

Атлетико Миниеро

[уреди | уреди извор]

Жемерсон го оствари своето деби во 2012 година, додека беше на позајмица во Демократа, и настапи на 12 натпревари. Тој потоа се врати на Гало во август, и дефинитивно беше унапреден во сениорскиот тим во декември.[3]

Жемерсон го имаше своето деби – Првенството на Бразил, Campeonato Brasileiro Série A – на 7 јули 2013 година, започнувајќи го натпреварот со направен пенал и добиен жолт картон. Но неговиот тим сепак победи со 3 : 2 на домашен терен против Крициума.[4] Со враќањето на Леонардо да Силва и Ревер, тој се појави само на пет натпревари во текот на првенството.

Во 2014 година, Жемерсон профитира од сериозната повреда на глуждот на неговиот соиграч Ревер, и поради тоа беше стартер за поголемиот дел од натпреварите во 2014 година во Бразилската Серија А.[5]

На 31 јануари 2016 година, Жемерсон потпиша петгодишен договор со Монако, клубот од Лига 1.[1]

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]

Жемерсон го оствари својот прв меѓународен повик за фудбалската репрезентација на Бразил во квалификации за Светското првенство 2018 на (CONMEBOL) за натпреварот против Перу на 17 ноември 2015 година.[6]

  1. 1,0 1,1 „Jemerson set for AS Monaco | News | AS Monaco FC“. www.asmonaco.com. Архивирано од изворникот на 2017-08-14. Посетено на 2016-01-31.
  2. „From the countryside to Galo's starting spot: Jemerson wants to make history at the club“ (португалски). Globo Esporte. 9 September 2014. Посетено на 10 December 2014.
  3. „Promoted, stopper wants to take his chance at Atlético-MG“ (португалски). Terra. 17 December 2012. Посетено на 10 December 2014.
  4. „Atlético-MG's mixed team defeats Criciúma at Independência“ (португалски). Globo Esporte. 7 July 2013. Посетено на 10 December 2014.
  5. „After injury-plaged season, former captain gains the competition of Jemerson“ (португалски). Hoje em Dia. 1 December 2014. Посетено на 10 December 2014.
  6. freepressjournal.in. „Uncapped defender Jemerson gets Brazil call“. Архивирано од изворникот на 18 November 2015. Посетено на 17 November 2015.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]