Прејди на содржината

Жан Батист Франсоа Пјер Булијар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјер Булијар
Плоча 72 од Хербие де ла Франс

Жан Батист Франсоа Пјер Булијар  (исто така и Пјер Булијар ; 24 ноември 1752 година, во Обпјер на Об, Горна Марна – 26 септември 1793 година, во Париз )[1] бил француски лекар и ботаничар.

Булијард студирал во Лангр, каде што се заинтересирал за природната историја, а потоа за него добил позиција во опатијата во Клерво, а подоцна се преселил во Париз каде студирал медицина. Таму се занимавал и како лекар. Го подучувал синот на генералот Клод Дупен (1686-1769). Тој бил способен цртач и научил да гравира. Тој измислил начин на печатење на природна историја плочи во боја и го користел методот во своите публикации.

Во 1779 година започнал да работи на отровните растенија во Франција. Полицијата го запленила со образложение дека се работи за опасна работа. [3]

Bulliard's Dictionnaire Elémentaire de Botanique (1783) придонел за ширење и консолидација на ботаничката терминологија и системот на Лине . Тој бил особено важен во областа на микологијата, со опис на 393 од 602 трпезни печурки.

Значајните видови што тој ги опишал вклучуваат цеп ( летен вргањ ) и ѓубретарка ( Coprinopsis atramentaria ).

Публикации[уреди | уреди извор]

  • 1776-80, Флора Паризиенсис (чии илустрации ги нацртал, гравирал и обоил)
  • 1780-93 Хербие де ла Франс [4]
  • 1783 Dictionnaire élémentaire de botanique
  • 1784 Histoire des plantes vénéneuses et suspectes de la France
  • 1791-1812 Histoire des champignons de la France завршена од Етјен Пјер Вентенат (1757-1808).
  • 1796 Aviceptologie

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. L’Herbier de Pierre Bulliard : une "première" dans l’édition scientifique Claude Hartmann, about Pierre Bulliard Архивирано на 6 јуни 2011 г.
  2. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)
  3. The National Cyclopaedia of Useful Knowledge, Vol.
  4. Bulliard JBF. (1782). Herbier de la France. Vol 2 (француски). Paris, France: P.F. Didot. стр. 49–96, plate 60. Посетено на 2009-11-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]