Жан-Клер Тодибо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жан-Клер Тодибо
Jean-Clair Todibo
Тодибо на мечот Франција-САД
Лични информации
Целосно име Жан-Клер Тодибо
Датум на раѓање 30 декември 1999 (1999-12-30) (23 г.)
Место на раѓање Кајен, Француска Гвајана[1]
Висина 1,91 m
Положба Централен одбранбен играч
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Тулуза
Број 33
Младинска кариера
2007–2016 ФК Ле Лила
2016–2018 ФК Тулуза
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2017–2018 Тулуза Б 9 (0)
2018– Тулуза 10 (1)
Меѓународна кариера
2018– Франција П20 2 (0)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 3 ноември 2018
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 19 ноември 2018

Жан-Клер Тодибо (француски: Jean-Clair Todibo ), (Кајен, 30 декември 1999) – француски фудбалер кој моментално настапува за Тулуза на позиција централен бек.[2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Тодибо му се приклучил на Тулуза во 2016 година in 2016, од ФК Ле Лила.[3] Дебито во Лига 1 го имал на 19 август 2018 година против Бордо. На натпреварот кој Тулуза го добил со 2 : 1, Тодибо одиграл 89 минути.[4]

На 8 јануари 2019 година, Тодибо склучил договор со ФК Барселона со кој тој ќе стане нивен член од 1 јули како слободен трансфер со оглед дека неговиот договор Тулуза истекол.[5]

Клуб[уреди | уреди извор]

Обновено на 3 ноември 2018
Клуб Сезона Лига Куп Лига куп Европа Друго Вкупно
Лига Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи голови
Тулуза 2018–19 Лига 1 10 1 0 0 0 0 10 1
Career total 10 1 0 0 0 0 0 0 0 0 10 1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Calciomercato, chi è Jean-Clair Todibo“. Fox Sports. 17 November 2018.
  2. „Todibo, jeune défenseur du TFC, pointe le bout de son nez“. ladepeche.fr.
  3. „À la découverte de Jean-Clair Todibo“. LesViolets.Com. Архивирано од изворникот на 2019-05-06. Посетено на 2019-01-14.
  4. „Olympique Marseille vs. Toulouse - 14 August 2016 - Soccerway“. soccerway.com.
  5. https://www.fcbarcelona.com/en/football/first-team/news/969593/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]