Жабји Остров (Лондон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жабји Остров (англ. Frog Island) е остров на реката Темза кај месноста Рејнам во Лондон, Англија.

На островот работи механичка биолошка обработка на отпад, под раководство на Источнолондонската отпадна управа.[1] Погонот претвора 50% од отпадот во гориво, одделувајќи ги металните и стаклените отпадни делови настрана.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Следен остров спротиводно Темза Следен остров низводно
Чизички Средорек Жабји Остров Долен Коњски Остров

Координати: 51°30′11″ СГШ; 0°10′53″ ИГД / 51.50313° СГШ; 0.18141° ИГД / 51.50313; 0.18141