Ерусалимска лесна железница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерусалимска лесна железница
הרכבת הקלה בירושלים
Лесната железница на Жичниот мост
Преглед
Типтрамвај
Статусотворена
Нас. местоЕрусалим, Израел и Западниот брег
ПоследниУлица „Израелски воздухопловни сили“
Херцелска Гора
Станици23
Сообраќаат1 (Писгат ЗеевХерцелска Гора)
Патници дневно130.000 (2013)[1] (хебрејски)
Мреж. местоwww.citypass.co.il
Опслужување
Отворена19 август 2011 (проба)
1 декември 2011 (во целост)
СопственикCityPass Consortium
Превозник/циCityPass
Депо(а)Депо на Францускиот рид
Возен паркСитадис 302 на Алстом
Технички
Должина на линија13,8 км[2]
Бр. пруги2
Ширина на колосек1.435 mm (4 ft 8 12 in)
Електрификација750 V DC OHLE
Оперативна брзина80 км/ч

Ерусалимска лесна железница (хебрејски: הרכבת הקלה בירושלים; HaRakevet HaKala Birushalayim) — линија на лесна железница линија во Ерусалим, отворена во 2011 година. Започнала да се гради во 2002 година, а била завршена во 2010 година по многу неуспеси и банкротирање на градежната компанија. Симбол на лесната железница е Жичниот мост на западниот влез во Ерусалим од Патот 1.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gilran, Eldar (2013-08-20). „CityPass Will Pay NIS 1 Million in Fines for Delays“. Israel Army Radio.
  2. „Jerusalem Light Rail Project“. Railway Technology. Посетено на 2008-11-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]