Ерик Шоџи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерик Шоџи
Erik Thomas Shoji (Legavolley 2018).jpg
Лични податоци
Полно имеЕрик Томас Шоџи
Роден24 август 1989 (1989-08-24) (32 г.)
Хонолулу, Хаваи, Соединети Американски Држави
ВисинаПредлошка:Infobox person/height
ТежинаПредлошка:Infobox person/weight
SpikeПредлошка:Infobox person/length
BlockПредлошка:Infobox person/length
Колеџуниверзитет Стенфорд
Volleyball информации
Број14

Ерик Шоџи (англиски: Erik Shoji, р. 24 август 1989 година во Хонолулу, Хаваи, САД) е американски одбојкар, член на американската машка одбојкарска репрезентација и играч за рускиот клуб „Нови Уренгој“. Тој го има освоено НОРЦЕКА првенството во 2013 година, а бил и златен медалист на Светската лига во 2014 година и Светскиот куп во 2015 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Player - Erik Shoji - FIVB Volleyball World League 2017“. worldleague.2017.fivb.com. Посетено на 2020-06-15.