Енива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планина Енива
恵庭岳
Највисока точка
Надм. вис.1320 м [1]
Заведена какоСписок на планини во Јапонија
Координати42°47′36″N 141°17′8″E / 42.79333° СГШ; 141.28556° ИГД / 42.79333; 141.28556Координати: 42°47′36″N 141°17′8″E / 42.79333° СГШ; 141.28556° ИГД / 42.79333; 141.28556
Друго име恵庭岳
Географија
Планина Енива на карта

Карта

МестоХокаидо, Јапонија
Матичен венецВулканска зона Насу
ТопокартаГеографски Истражувачки Институт (国土地理院, Kokudochiriin) 25000:1 恵庭岳, 50000:1 樽前山
Геологија
Старост на карпатаХолоцен
Видстратовулкан
Вулкански лак/појасСевероисточна Јапонија
Последен избув1707 ± 30[2]
Искачување
Најлесен патHike

Планина Енива (јапонски: 恵庭岳 ) — активен вулкан[3] кој се наоѓа во Националниот парк Шикоцу-Тоја во Хокаидо, Јапонија. Вулканот се наоѓа спроти планината Тарума и планината Фупуши на брегот на езерото Шикоцу, купинско езеро кое ги предизвикало вулканите. Енива е највисокиот од трите вулкани.

На Зимските олимписки игри во 1972 година, на планината Енива биле одржани машките и женските скијачки трки[4].

Ерупции[уреди | уреди извор]

Последната ерупција се случила кон почетокот на XVIII век (околу 1700 ± 30 години). Не постојат историски записи за оваа ерупција, но тефрохронологијата укажува на фрективни експлозии со одливи од кратерот 3. Два века пред оваа ерупција (околу 1550 ± 75 години), симболот на радиојаглеродното датирање покажува слична ерупција од кратерот 2. Околу истото време (околу 1500 ± 150 години), радиојаглеродното датирање укажува на уште една ерупција, но од кратер 1. Оваа ерупција вклучувала лавина. Најстарата ерупција што е датирана е експлозивна ерупција од источната страна на врвот во околу 100 п.н.е. ± 100 години. Сите овие настани имале показател на вулканска избувност од 2[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Geological Survey of Japan website Архивирано на 26 мај 2007 г. data from ASTER
  2. 2,0 2,1 „Shikotsu: Eruptive History“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. Посетено на 2008-04-24. (англиски)
  3. Paul Hunt, Hiking in Japan: An Adventurer's Guide to the Mountain Trails, pg. 179
  4. „SHIKOTSU-KO“. World Lakes Database. International Lake Environment Committee. Архивирано од изворникот на 2012-03-04. Посетено на 2008-12-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]