Емилијано Сала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емилијано Сала
Emiliano Sala.jpg
Лични податоци
Полно име Емилијано Раул Сала Тафарел
Роден на 31 октомври 1990(1990-10-31)
Роден во Кулулу, Санта Фе, Аргентина
Починал на 21 јануари 2019(2019-01-21) (возр. 28)
Починал во Ламанш
Држава Аргентина Аргентина
Висина 1.87 m
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 16 јануари 2019
Младинска кариера
1994–2005 Клуб Сан Мартин де Прогресо
2005–2009 Пројекто Крекер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009 Flag of None.svg Крато 1 (2)
2010–2015 Бордо Бордо 11 (1)
2012–2013Орлеан Орлеан 37 (19)
2013–2014600px Azzurro con striscia Bianca.svg Ниор 37 (18)
2015Каен Каен 13 (5)
2015–2019 Нант Нант 120 (42)
2019 Кардиф Сити Кардиф Сити 0 (0)
Total 219 (87)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Емилијано Раул Сала Тафарел (31 октомври 1990 - 21 јануари 2019) бил аргентински професионален фудбалер кој играл на позицијата напаѓач .

Сала загинал во авионската несреќа на Олдерни на 21  јануари 2019 година. Тој летал од Нант до Кардиф во авионот на Пајпер Малибу. Првичното тридневно пребарување траело 1,700 квадратни милји (4,400 км2) преку Ламанш. Биле лансирани две последователни приватни пребарувања, што резултирале со урнатини на 3  февруари и телото на Сала било пронајдено четири дена подоцна[1].

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CNN, Sebastian Shukla. „Emiliano Sala body identified from wreckage“. CNN. Посетено на 2019-02-08.