Елзан Бибиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елзан Бибиќ
Бибиќ во 2019 година
Лични податоци
Роден(а)8 јануари 1999(1999-01-08)(25 г.)
Карајукиќа Бунари, Сјеница, Југославија
Висина1,97 m[1]
Тежина70 kg
Спорт
СпортАтлетика
Дисциплини1500m-5000m
ТренерРифат Зилкиќ
Успеси и титули
Лични рекорди1500m: 3:37.79[2]
5000m: 13:34.99[2]
Инфо од 10 јуни 2019.

Елзан Бибиќ (8 јануари 1999, Карајукиќа Бунари, Сјеница) — српски тркач на средни и на долги патеки. Тој освоил бронзен медал во категоријата П20 (Под 20 години) на Европското првенство во крос-кантри во 2018 година.

Трчање - кариера[уреди | уреди извор]

Бибиќ првично играл фудбал пред да тренира како тркач на средни и долги патеки.[3] Тој победил на трката на 3000 метри за момчиња на Европскиот младински летен олимписки фестивал 2015 година со време 8:50,10.

На 7 јули 2017 година победил на трката на 3000 метри на патека во Зеница, по што почувствувал болка во коленото. Набргу потоа му биле дијагностицирани оштетени лигаменти на коленото, што била прва сериозна повреда.[4]

На 4 септември 2018 година, Бибиќ остварил личен рекорд од 3:37,79 во категорија мажи на 1500 метри на меморијалот Ханчековиќ во Загреб, завршувајќи на последното место меѓу длабокото меѓународно поле предводено од првопласираниот Илија Манангој.[5]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Бибиќ е роден во Карајукика Бунари, познат како „Сибир“ на Србија поради екстремно студените температури кои често се забележуваат таму.[4] Карајукица Бунари е на надморска висина од над 1.000 метри, се наоѓа на платото наречено Пештер. Бибиќ учел медицинско училиште во неговото живеалиште Нови Пазар.[3] Неговите родители растеле спортувајќи. Неговиот татко Мурат играл фудбал, а неговата мајка Фатима играла одбојка.

Меѓународни натпревари[уреди | уреди извор]

Година Натпреварување Град Место Натпреварување Настан
Representing  Србија
2015 European Youth Olympic Festival Tbilisi, Georgia 2nd 1500 m 4:01.62
1st 5000 m 8:50.10
2016 Balkan Indoor Championships Istanbul, Turkey 1st 3000 m 8:16.72
European Youth Championships Tbilisi, Georgia 8th 800 m 1:56.12
1st 3000 m 8:09.06
World U20 Championships Bydgoszcz, Poland 11th 1500 m 3:51.58
8th 5000 m 13:51.40
2017 Balkan Indoor Championships Belgrade, Serbia 1st 3000 m 8:06.98
2018 Balkan Indoor Championships Istanbul, Turkey 1st 3000 m 8:08.34
Mediterranean Games Tarragona, Spain 1500 m DNF
13th 5000 m 14:32.05
World U20 Championships Tampere, Finland 6th 1500 m 3:44.65
8th 5000 m 14:15.37
European Cross Country Championships Tilburg, Netherlands 3rd U20 18:11
2019 Balkan Indoor Championships Istanbul, Turkey 1st 1500 m 3:43.13
European U23 Championships Gävle, Sweden 3rd 1500 m 3:50.90
8th 5000 m 14:26.40

Лични најдобри постигнувања[уреди | уреди извор]

На отворено

 • 800 метри - 1: 50,80 (Крушевац 2019)
 • 1500 метри - 3: 37,66 (Гатеборг 2019)
 • 3000 метри - 7: 51,51 (Берген 2018)
 • 5000 метри - 13: 34,99 (Хенгело 2019)

Затворено

 • 1500 метри - 3: 42,64 (Ново Место 2020)
 • 3000 метри - 7: 45,57 (Линц 2020) НР

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „EAA profile“. European Athletics. Посетено на 6 January 2019.
 2. 2,0 2,1 „Elzan BIBIĆ - Athlete Profile“. IAAF. Посетено на January 18, 2019.
 3. 3,0 3,1 Prvoslav Lešević (August 13, 2015). Nikada neću zaboraviti Tbilisi. Danas. Посетено на January 18, 2019.
 4. 4,0 4,1 Prvoslav Lešević (October 1, 2017). Vraća se nikad jači El' Bibo. Danas. Посетено на January 18, 2019.
 5. [1] 68. Memorijal Borisa Hanžekovića - 1500 m Men - Results. September 4, 2018. Accessed January 18, 2019.