Екатерина Дафовска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Екатерина Дафовска ( бугарски: Екатерина Дафовска ) ; (Чепеларе, 28 ноември 1975 година ) е поранешен бугарски шампион во биатлејт и олимпик. Таа досега го освоила единствениот бугарски златен медал на Зимските олимписки игри.

Таа започнала да вежба биатлон во 1992 година. Екатерина за првпат се натпреварувала на Олимпијадата во 1994 година во Лилехамер. Таа го зазела 13-то место како дел од бугарската штафета и била на 29-то место во трката.

На следните Олимписки игри во 1998 година во Нагано, таа освоила златен медал во поединечна трка на 15 километри. Тоа било првиот бугарски златен медал на Зимските олимписки игри од 1980 година.

На Олимпијадата во 2002 година двапати била многу блиску до медалот. Со бугарската штафета, таа го зазела четвртото место и петтото во поединечната трка.

На последните Олимписки игри 2006 година освоила две осми места во штафетата и во масовниот старт.

Таа освоила два бронзени медали на Светското првенство, а на Светскиот куп остварила пет победи и четиринаесет подиуми.

Во 2007 година, се повлекла од спортот. Во 2010 година станала претседател на бугарската федерација на биатлон. Таа е во брак и има две деца.

Поврзано[уреди | уреди извор]