Едурне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпанија Едурне
Биографски податоци
Родено имеЕдурне Гарсија Алмагро
Роден(а)22 декември 1985
ПотеклоМадрид, Шпанија
Жанровипоп, електропоп
ЗанимањаПејачка
Мреж. местоОфицијалeн сајт

Едурне Гарсија Алмагро (родена на 22 декември 1985 во Мадрид) попозната само како Едурне е шпанска поп пејачка, актерка и ТВ водителка.

Ја претставувала својата земја на Евровизија 2015 со песната "Amanacer" (превод на мак. Зора) освојувајќи го 21. место.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Едурне е во врска со голманот на Манчестер Јунајтед, Давид де Хеа.

Студиски албуми[уреди | уреди извор]