Едуардо Ридел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едуардо Ридел
Eduardo Riedel
12. гувернер на Мато Гросо до Сул
На должноста
Стапил
1 јануари 2023
Заменик-управник Хозе Карлос Барбоса
Претходник Реиналдо Азамбуја
Лични податоци
Роден(а) Едуардо Кореа Ридел
5 јули 1969.(1969-07-05)(54 г.)
Рио де Жанеиро (Бразил)
Сопружник Моника Ридел (в. 1994)
Установа Сојузен универзитет во Рио де Жанеиро
Занимање
  • бизнисмен
  • политички

Едуардо Кореа Ридел (португалски: Eduardo Riedel; Рио де Жанеиро, 5 јули 1969 година) — актуелен гувернер на Мато Гросо до Сул, беше избран на изборите во Бразил во 2022 година.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 1995 година, тој го презеде управувањето со семејниот селски имот во Марачају, стекнувајќи искуство во управувањето. Оттогаш, тој презема позиции поврзани со администрацијата [2] .

Во 2015 година, Ридел се повлече од функцијата извршен директор на Фамасул (2012-2014), станувајќи шеф на Државниот секретаријат за влада и стратегиски менаџмент на Мато Гросо до Сул, во владата на Реиналдо Азамбуја, позиција што ја држеше до 2021 година.[2][3][3]

Во 2022 година, тој се кандидираше за гувернер на државните избори во Мато Гросо до Сул со Барбосиња за вицегувернер.[2]

На 2 октомври 2022 година, тој имаше 361.981 гласови (25,16%) и отиде во вториот круг со кандидатот Ренан Контар.[4][5][6][7]

На 30 октомври 2022 година, тој беше избран за гувернер со 808.210 гласови (56,90%), оставајќи го кандидатот Ренан Контар со 612.113 гласови (43,10%).[8]

Неговата инаугурација ќе се одржи на 1 јануари 2023 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resultados – TSE“. resultados.tse.jus.br. Архивирано од изворникот на 2022-11-02. Посетено на 2022-10-30.
  2. 2,0 2,1 2,2 http://www.dothnews.com.br. „Saiba quem é: Eduardo Riedel, candidato ao governo de MS“. correiodoestado.com.br. Посетено на 2022-10-20.
  3. 3,0 3,1 http://www.dothnews.com.br. „Riedel assume Seinfra com missão de reconstruir pontes e conduzir obras do 'governo presente' em MS“. www.topmidianews.com.br. Посетено на 2022-10-20.
  4. wellingtonramalhoso. „Eleições estaduais com virada no 2º turno representam menos de um terço das disputas“. CNN Brasil (португалски). Посетено на 2022-10-20.
  5. „Quem são Capitão Contar e Eduardo Riedel, candidatos a governador no MS no segundo turno“. Valor Econômico (португалски). Посетено на 2022-10-20.
  6. „MS: Veja a íntegra da sabatina UOL/Folha com Eduardo Riedel (PSDB)“. noticias.uol.com.br. Посетено на 2022-10-20.
  7. „Capitão Contar e Eduardo Riedel vão para o 2º turno em MS“. G1 (португалски). Посетено на 2022-10-20.
  8. „Eleições 2022: Eduardo Riedel é eleito governador de MS“. G1 (португалски). Посетено на 2022-11-01.