Ева Аулин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ewa Aulin in Col cuore in gola (1967).
Ева Аулин

Ева Биргита Аулин (шведски: Ewa Birgitta Aulin, родена на 13 февруари 1950 година) — шведска поранешна глумица која се појавила во голем број италијански и некои американски филмови во 1960 -тите и 1970 -тите години. Таа е запаметена по играњето на насловниот лик во култниот филм „Кенди“ каде се појавила со Џон Хјустон, Ринго Стар, Волтер Матау, Џејмс Кобурн, Ричард Бартон и Марлон Брандо. Таа им е позната на обожавателите на хорор филмовите по тоа што глумела во Смешни насмевки кај убиецот, Смртта поставена во јајце, Бонбони и Церемонија Крвава (познат и како Легенда за замокот на крвта).

Биографија[уреди | уреди извор]

Ева Аулин се прославила во родната Шведска кога ја освоила титулата Мис тинејџерка на Шведска во 1965 година на 15 годишна возраст. Во истата година, Гунар Фишер ѝ понудил на Аулин да се појави како млада девојка во неговиот краток филм Инструментот на ѓаволот. Потоа, таа ја претставувала Шведска на првиот натпревар за мис тинејџери интернационал, што се одржал на 6 април 1966 година, во Холивуд, Калифорнија. Аулин победила, со што ја освоила титулата Мис тинејџер интернационал во 1966 година.[1]

Успехот на Аулин како мис тинејџер интернационал привлекол внимание не само во Шведска, каде што се појавила во популарно забавно шоу, туку и во Италија, а во 1967 година, на 16 годишна возраст, го имала своето деби во долгометражен филм со споредна улога во комедија Дон Жуан во Сицилија, базиран врз романот на Виталијано Бранкати. Овој филм довел до филмска кариера за Аулин, која траела нешто повеќе од шест години, почнувајќи со главни улоги во два значајни филмови: поп-арт-стилот Со срцето во грло, 1967, во режија на Тинто Брас, и авангардниот Смртта положи јајце, 1968 во режија на Џулио Квести. Во главна улога со Аулин во двата филма бил Жан-Луј Тринтињан.

Кон крајот на 1967 година, Аулин била избрана како главен лик во нејзиниот најпознат филм, американско-италијанско-француската копродукција „Кенди“, во режија на Кристијан Марканд. Аулин дознала дека таа ја имала улогата само еден ден пред почетокот на снимањето во почетокот на декември 1967 година. Приказната вклучувала барање на ликот на Аулин за смислата на животот, што доведува до средби со различни мажи и секогаш завршува во сексуална ситуација. Филмот поминал слабо во Америка и не успеала да направи меѓународна звезда од Аулин. Тој филм бил поуспешен во Европа и се здобил со одредена популарност како култен филм во подоцнежните години. Оулин, особено, добила пофалби за нејзината изведба во филмот, со што добила номинација за Златен глобус за најперспективен новодојденец.

Единствениот друг американски филм во кој се појавила Аулин бил „Започни ја револуцијата без мене“ (1970), комедија на грешки сместена за време на Француската револуција. Аулин играла споредна улога како Кристина од Белгија, а во филмот глумеле Џeин Вајлдер и Доналд Сатерленд, но како и Кенди, филмот имал мала гледаност во Америка.

Подоцна истата година, Аулин глумела во експерименталниот филм Microscopic Liquid Subway to Oblivion, кој бил напишан и режиран од сопругот на Аулин, тој користел семејни пари за да се постави како филмски продуцент, користејќи го уметничкото име на англо-звучност Џон Сендоу. Тие се венчале тајно во Мексико на почетокот на 1968 година. Самиот филм едвај бил објавен некаде во светот. По ова, Аулин се појавувала само во италијански филмови. Многу од нејзините филмови биле секс-комедии сместени во средниот век, но таа исто така успеала да направи поголемо влијание во драмските и трилер филмовите. Таа одиграла една од водечките улоги во 1971 г, во филм во режија на Ромо Гериери, како и главни улоги во Кога љубовта е страст, 1973, и Крвава церемонија 1973 на Јорге Грау и 1977 г. ангел во готскиот хорор филм на Смртта се насмевнува кај убиецот, 1973, и исто така се појавила во трилерот Долготрајни денови, 1973 г. Аулин и Џон Сенду се развеле во 1972 година.

Во 1974 година, на 24-годишна возраст, Аулин се омажила со богат посредник на недвижности, Цезар Паладино, и со него имале две ќерки. Една од нејзините ќерки, Оливија Паладино, е партнерка на Џузепе Конте, 58-ми премиер на Италија. Ја напуштила глумечката кариера, се запишала на универзитет и станала наставник. Од пензионирањето, таа се појавила само во уште еден филм, Може ли да ми направиш услуга, 1996, во споредна улога.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Ева Аулин со пејачот Мино Реитано (1973)
 • Дон Жуан во Сицилија (1967)
 • Со срцето во грло(1967)
 • Бонбони (1968)
 • Смртта положи јајце (1968)
 • Започнете ја револуцијата без мене (1970)
 • Микроскопски течни метрото до заборавот (1970)
 • Двојникот (1971)
 • Овој вид љубов (1972)
 • Росина Фумо доаѓа во градот ... да го земе своето трико(1972)
 • Кравата Фиорина(1972)
 • Моето задоволство е твое задоволство (1973)
 • Смртта се насмевнува на убиецот (1973)
 • Крвава церемонија (1973)
 • Кога љубовта е страст (1973)
 • Долготрајни денови (1973)
 • Може ли да ми направиш услуга, (1996)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Teen Fair“. newspapers.com. Long Beach, California: Independent Press-Telegram. March 19, 1967. стр. 85. Посетено на February 24, 2021. Photo caption: Miss Teen International Trio. Sally Field and Noel Harrison, hosts, with Cindy Lewis, 1966 Miss Teen U.S.A. / Article quote: The second annual 'Miss Teen International Pageant' will be presented in color at 9:30 p.m. Saturday, on Channel 7. The pageant, which will originate live in Hollywood, will bring together Miss Teen International finalists from 11 countries: Japan, France, Sweden, Norway, Italy, Ireland, Canada, Switzerland, England, Ecuador and the United States. ... Seventeen- year-old Ewa Aulin, the blue-eyed, golden-haired Stockholm model who is the reigning Miss Teen International, and who has just completed a year-long tour of world capitals, will crown her successor.
 2. https://www.imdb.com/title/tt0117031/reference

 Надворешни врски[уреди | уреди извор]