Еба Спаре

Од Википедија — слободната енциклопедија

Еба Ларсдотер Спар (1629 — 19 март 1662) — шведска дворска дама и благородничка. Таа била позната како интимна пријателка и љубовница на шведската кралица Кристина.

Живот[уреди | уреди извор]

Еба Спаре била ќерка на државникот и маршал Ларс Ериксон Спаре и Марта Банер и внука на канцеларот Ерик Ларсон Спаре. Таа пристигнала на дворот во 1644 година, каде што била назначена за hovfröken (почесна дама) на кралицата Кристина.

Спаре била прославена убавица на кралскиот двор и го добила прекарот La belle comtesse (француски: The beautiful countess). Таа често ја играла улогата на Венера во аматерските балети што ги изведувале благородниците на дворот.[1] Нејзината интимна врска со кралицата Кристина покренала шпекулации дека се љубовнички. Ова никогаш не било потврдено. Сепак, таа припаѓала на неколкуте жени за кои кралицата Кристина покажала интерес за време на нејзиниот живот во Шведска: со некои исклучоци, како што се Еба Спаре, Лејди Џејн Рутвен и Луиз ван дер Ноут, Кристина не покажувала никаков интерес за нејзините дворјанки и генерално ги спомнувала само за да изрази презир кон нивната женственост и да се прикаже себеси како помажествена од нив. Во 1639 година таа го спомнува нејзиниот став кон нејзините дворски дами во однос на Беата Оксенстиерна и нејзината ќерка, слугинката Марта Улфспаре: „Господарката на облеката, Дамата Беата Оксенстиерна, и нејзината ќерка пристигнаа токму сега. Колку повеќе доаѓаат овде, толку е полошо.“[2]

Поголемиот дел од слободното време, Кристина го поминувала со „la belle comtesse“, а таа често привлекувала внимание на својата убавина. Таа ја запознала со англискиот амбасадор Булстрод Вајтлок како нејзин „соработник во кревет“, уверувајќи го дека интелектот на Спаре е впечатлив како и нејзиното тело.[3] Кога Кристина ја напуштила Шведска, таа продолжила да пишува страсни љубовни писма до Спаре, во кои и кажала дека секогаш ќе ја сака. Таквите емотивни писма биле релативно вообичаени во тоа време, а Кристина го користела истиот стил кога им пишувала на жени кои никогаш не ги запознала, но на чии дела се восхитувала.[4]

Еба била свршена со Бенгт Габриелсон Оксенстиерна, но ја раскинала веридбата за да се омажи за грофот Јакоб Касимир де ла Гарди, помлад брат на миленикот на кралицата Магнус Габриел де ла Гарди, на иницијатива на Кристина. Тие се венчале во 1652 година. Бракот бил несреќен.

Спаре и Кристина одржувале контакт откако Кристина ја напуштила Шведска во 1654 година. Во 1661 година, Кристина ја поканила Спаре да ја посети во Хамбург, а исто така сакала да ја види за време на нејзината посета на Шведска во 1660 година, но тоа било спречено од семејството на Спаре.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sven Stolpe (Swedish): Kristina: Drottning & Rebell (Christina:Queen and rebel) (2004) p. 56.
  2. Eva Österberg, ed. (1997). Jämmerdal & Fröjdesal. Kvinnor i stormaktstidens Sverige. Stockholm: Atlantis AB. ISBN 91-7486-355-X; p. 321
  3. Veronica Buckley (2005). Christina; Queen of Sweden. London: Harper Perennial. ISBN 1-84115-736-8.
  4. Elisabeth Aasen: Barokke damer, edited by Pax, Oslo 2003, ISBN 82-530-2817-2
  5. Leif Lekeby (Swedish): Kung Kristina - Drottningen som ville byta kön (King Christina - the queen who wished to change sex) (2000) p. 44