Прејди на содржината

Дубравка Томшич Среботњак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубравка Томшич Среботњак

Дубравка Томшич Среботњак (роден на 7 февруари 1940 година во Дубровник, Хрватска, Кралство Југославија] е професор и пијанист од Словенија[1].

Таа е почесен член на оркестарот на словенечката филхармонија и една од најуспешните светски концертни пијанистки и изведувачки уметници на 20 век од областа на поранешна [[Југославија и денешна Словенија воопшто. Поради својот исклучителен талент, Артур Рубинштајн лично се пријавил во Југословенската амбасада во [[САД за да и додели стипендија за прва година на студии во САД, а за втората од Фондот за за музичари, кој претходно го поддржуваше само Бело Барток.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Како дете, на четиригодишна возраст, таа започнала да учи кај проф. Зори Зарникова а подоцна заминала во САД на дванаесет години по совет на Клаудио Арау, каде што дипломираше во 1957 година на проф. Катарин Бејкон на Музичката школа Џулиар во Њујорк[2]. .

Дебитирала со Њујошката филхармонија и била избрана за најголем музички талент.

Нејзин сопруг беше композиторот Алојз Среботњак, а син им е Мартин Среботњак, словенечки режисер.

Творештво

[уреди | уреди извор]

Од 1967 година предава пијано на музичката академија во Љубљана, а од 1975 година е редовен професор по пијано.

Образовала голем број словенечки пијанисти и педагози. Меѓу нејзините ученици се: Мајда Мартинц, Соња Пахор, Хинко Хас, Лидија Станковиќ, Татјана Огњановиќ, Томаш Петраш; од генерацијата на млади талентирани пијанисти: Ања Герман, Славен Куленовиќ, Миха Хас, Тадеј Хорват, Фада Азех, Наталија Чавер и Сара Рустја.

Покрај тоа, таа често е поканета како член на меѓународните жири на најголемите натпревари по пијано (Ван Клибурн, Лидс, Лудвиг ван Бетовен, Клара Хаскил, итн.).

Дискографија

[уреди | уреди извор]

Нејзиниот репертоар за пијано литература е од сите стилски периоди и е објавен на повеќе од 20 плочи и 90 ЦД-а.

Покрај тоа, таа често е поканета како член на меѓународните жири на најголемите натпревари по пијано (Ван Клибурн, Лидс, Лудвиг ван Бетовен, Клара Хаскил, итн.).

Концертна кариера

[уреди | уреди извор]

Дубравка Томчиќ одржала повеќе од 3.500 концерти во САД, Европа, Северна Америка, Мексико, Австралија, Азија и Африка, како солист и со светски познати оркестри и диригенти[3].

Награди и признанија

[уреди | уреди извор]

Покрај Гран при на Здружението Франц Лист во Будимпешта, таа доби и голем број награди за најдобари снимк со делата на Лист.

  1. Dubravka TOMŠIČ SREBOTNJAK, zasl. prof.
  2. „Тhe celebrated Slovenian pianist Dubravka Tomsic“. Архивирано од изворникот на 2021-04-10. Посетено на 2021-04-10.
  3. „DUBRAVKA TOMŠIČ SREBOTNJAK“. Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на 2021-04-10.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]