Прејди на содржината

Дубиоза колектив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубиоза колектив
Dubioza kolektiv, 2023
Животописни податоци
Познат(а) и какоДубиоза
ПотеклоЗеница, Сараево
Босна и Херцеговина
ЖанровиРеге
Даб
Алтернативен рок
Ска
Хип Хоп
Период на активност2003–денес
ИздавачиГрамофон
Екипа
Мреж. местоhttp://www.dubioza.org
Членови
Адис Звекиќ
Алмир Хасанбеговиќ
Ведран Мујагиќ
Бранко Јакубовиќ
Сенад Шута
Армин Бушталиќ
Марио Шеварац
Поранешни членови
Адиса Звекиќ
Алан Хајдук
Емир Алиќ
Орхан Масло - Оха
2021 Pol’and’Rock - Дубиоза колектив

Дубиоза колектив (босански: Dubioza kolektiv) или познат едноставно како Дубиоза/Dubiozaбосанска музичка група, основана во 2003 година во Зеница, Босна и Херцеговина. Нивната музика е мешавина од реге, даб, алтернативен рок, ска и хип-хоп, а нивните текстови се со силни социјални и политички пораки. Во текот на својата кариера бендот има издадено 5 студиски албуми и 1 ЕП.

Историја[уреди | уреди извор]

Бендот е основан во 2003 година од страна на поранешните членови на бендот Gluho doba against Def Age од Зеница,водечкие вокали, Адис Звекиќ и Алмир Хасанбеговиќ на кои им се приклучуваат поранешните членови на сараевскиот бенд Орнаменти, бас гитаристот Ведран Мујагиќ и тонскиот инженер, DJ и клавијатурист Бранко Јакубовиќ , а подоцна во бендот се вклучуваат и гитаристот Армин Бушталиќ кој е поранешен член на бендовите SCH, Beastly Stroke, тапанарот Сенад Шута,перкусионистот Орхан Масло - Оха и во 2011 година саксофонистот Марио Шеварац.

Бендот го издава својот прв студиски албум наречен Дубиоза Колектив во април 2004 година, а истата година во декември месец во заедничка соработка со Бенџамин Зепанија и Муш Хан членови на пакистанско - британскиот даб музички состав Fun-da-mental, го издаваат своето прво , Open Wide.

Во Јуни 2006 година го издаваат својот втор студиски албум за издавачката куќа Грамофон наречен Dubmamite на кој гостуваат францускиот артист Niköll (Nicolas Cante) и бендот Defence од Тузла.Во 2008 година бендот го снима својот прв студиски албум на босански јазик-Firma Ilegal, a дотогаш снимаат исклучиво на англиски јазик.На 12 Април 2010 година го издаваат претпоследниот албум 5 do 12 кој за сите обожаватели е поставен на нивното мрежно место за бесплатни симнувања кои достигнаа бројка преку 200,000 побарувања.Последниот албум на бендот Wild Wild East е издаден во 2011 година и предизвикува голема заинтересираност кај публиката низ Европа пред сè заради добрите критики, измешаните стилови на музика интересните текстови напишани и изведени на англиски јазик.