Прејди на содржината

Другополово облекување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трансвестичен фетишист облечен во латекс облека

Другополово облекување или „кросдресинг“ (англиски: cross-dressing) – повремено облекување на облека која традиционално е доделена на спротивниот пол (здолништа, фустани и сл.). Жените и мажите кои практикуваат другополово облекување обично се задоволни со билошкиот пол и не сакаат да го менуваат. Појавата се смета за облик на родово изразување и не е нужно поврзано со сексуалната ориентација или еротските активности. Повеќето преоблекувалчи се со хетеросексуална ориентација и овој поим не би требало да се употребува за личност која го променила полот или сака да го направи тоа во иднина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]