Драјлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драјлебен
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Грб на Драјлебен
Драјлебен is located in Германија
Драјлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 132 м
Население 597  (31 декември 2006)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39365
Повик. бр. 039293
Местоположба на градски дел Драјлебен во рамките на Ванцлебен-Берде
Карта
Координати 52°7′N 11°19′E / 52.117° N; 11.317° E / 52.117; 11.317Координати: 52°7′N 11°19′E / 52.117° N; 11.317° E / 52.117; 11.317

Драјлебен (германски: Dreileben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ванцлебен-Берде.