Драга (Чехов)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Драга“ (руски: Душечка) — расказ на рускиот автор Антон Чехов, првпат објавен во 1899 година, во издание на магазинот Семја (Семејство), на 3 јануари, во Москва.[1] Приказната го следи животот на една жена, која другите ја нарекуваат „драга“ за својата дарежливост и покорната природа.[2]

Заднина[уреди | уреди извор]

Антон Чехов започнал да пишува кратки стрип-приказни додека одел на медицинско училиште за да помогне во плаќањето на училиштето и неговото семејство. Конечно станал редовен писател во 1892 година и ги напишал своите познати приказни како „Соседите“, „Вард број шест“, „Црниот монах“ и „Убиството“. Чехов станал познат низ цела Русија, но останал меѓународен непознат сè до Првата светска војна, кога поголемиот дел од неговите дела биле преведени на англиски јазик.[3]

Главниот лик на Оленка може да се базира делумно на мајката на Чехов, која длабоко го сакала сопствениот татко, патувајќи низ цела Русија со него како трговец со ткаенини и која му останала верна на нејзиниот сопруг и покрај неговата злоупотреба, алкохолизам и банкрот.

Заплет[уреди | уреди извор]

Оленка Племјаникова, се вљубува во сопственикот на театарот Кукин. Таткото на Оленка умира и таа се омажува за Кукин, и двајцата живеат среќен брачен живот. Наскоро таа презема некои од неговите улоги во офисот водејќи ги плаќањата; за тоа време таа станува сè повеќе вклучена во бизнисот и се однесува како Кукин. Кукин патува за Москва и умира; На Оленка ѝ се соопштува за неговата смртта и таа жали три месеци. Оленка наскоро наоѓа друг маж за кој се приврзува, Василиј Пустовалов, трговец на дрва; по неколку дена таа станува занесена од него и тие се венчаат.

Оленка не ги почитува сите одговорности на театарот и се концентрира на мислењата и мислите на нејзиниот нов сопруг. Двајцата живеат удобен живот на секојдневен разговор и верски активности сè додека Василиј не се разболува и не умира. Набргу по смртта на Василиј, во животот на Оленка влегува друг човек, Смирнин, ветеринарен хирург. Смирнин се жали дека ги оставил сопругата и синот поради неа. Оленка и Смирнин сакаат нивната врска да ја чуваат во тајност, но тоа не им успева. Смирнин заминува на пат во Москва и ја нема веќе со месеци, за тоа време Оленка не може да смисли ништо независно од нејзиниот сопруг или преовладувачката машка фигура и не е во состојба да создаде мислење. Смирнин конечно се враќа и изјавува дека повторно започнал да работи како ветеринар затоа што неговиот син сега е на возраст да оди на училиште и дека се смирил со сопругата; Семејството на Смирнин се сели во ложата што им ја нуди Оленка. Оленка наскоро станува опседната со синот, Саша; го следи на училиште и признава дека го сака, „никогаш нејзината душа не се предаде на какво било чувство толку спонтано“.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Commentaries to Душечка“. The Works by A.P. Chekhov in 18 volumes. Nauka Publishers. Vol. X. Посетено на 16 May 2015.
  2. „Anton Chekhov“. The Literature Network. Jalic Inc. Посетено на 2011-10-22.
  3. Simmons, Ernest J. (1962). Chekhov: A Biography. University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-75805-3.
  4. Charters, Ann (2011). The Story and Its Writer: an Introduction to Short Fiction. Boston: Bedford/St. Martin's: MPS. стр. 188–197. ISBN 978-0-312-59624-8.